Montaż cegły na ścianie
22 kwietnia 2022

Montaż ceglanych płytek dekoracyjnych — czy warto wynajmować fachowca?

Montaż ceglanych płytek dekoracyjnych może wydawać się trudne. Prawda jest jednak taka, że ich montaż jest prosty nawet dla osoby bez większego doświadczenia w remontach i budownictwie. Czy musisz brać do tej pracy fachowca? A może jesteś w stanie wykonać ją samodzielnie? Sprawdź!

 

Co jest potrzebne do przyklejania cegieł dekoracyjnych?

 

Montaż ceglanych płytek dekoracyjnych jest dużo prostszy od przyklejania płytek ceramicznych. Dlaczego? Powierzchnia nie musi być idealnie gładka, nie ma konieczności trzymania pionu, a docinanie poszczególnych elementów jest niezwykle łatwe - złaszcza przy użyciu szlifierki kątowej. Aby przykleić płytki z naturalnej cegły, należy wyposażyć się w:

  • miarkę
  • poziomicę lub laser
  • taśmę malarską lub tynkarską (niebieską lub pomarańczową)
  • ołówek
  • szlifierkę kątową
  • folię malarską lub kilka kartonów do zabezpieczania sąsiednich powierzchni
  • wiaderko do rozrabiania kleju
  • pacę płaską i wąską do fugowania
  • grzebień (4/6 mm)
  • szmatkę do przecierania spadającego kleju
  • rękawice
  • pędzel do fugowania

Jak przyklejać ceglane płytki dekoracyjne – podłoże i rozmieszczenie

Jeśli chcesz położyć ceglane płytki dekoracyjne, montaż będzie prosty. W pierwszej kolejności konieczne jest usunięcie luźnych elementów ze ścian (stara farba, odpadający tynk) i zagruntowanie podłoża. Po wyschnięciu preparatu najlepiej jest zaplanować, w których miejscach płytki dekoracyjne z cegły będą przyklejone i jaka wysokość fugi będzie optymalna. Dzięki temu unikniesz cięcia płytek wzdłuż. Posłuż się laserową lub ręczną poziomicą, by nanieść na ścianę linie każdej warstwy cegieł.

 

W jaki sposób montować ceglane płytki – klejenie i fugowanie

W dalszym etapie cegła cięta wymaga rozpoczęcia klejenia. Według sztuki budowlanej najlepiej jest rozpocząć tę czynność od góry, ale nie ma co do tego sztywnej reguły. Jeśli uważasz to za praktyczne, możesz zacząć również od dolnej warstwy. Klej najlepiej urobić w niewielkim wiaderku i nakładać bezpośrednio na płytkę. Zostawiaj między nimi kolejne przerwy na fugi. Przy każdej warstwie staraj się ściągać nadmiar kleju, który wypływa

pod naciskiem płytki. Fugowanie zacznij dopiero po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw. Pamiętaj, by fuga nie była zbyt płynna, a raczej o konsystencji półsuchej. Cegły dekoracyjne na ścianę wymagają dosyć sporych fug o wysokości ok. 2 cm. Mają one imitować warstwę cementu w tradycyjnym murze.

 

Etapy końcowe w montażu cegieł ciętych

Na samym końcu konieczne jest zaimpregnowanie ceglanych płytek odpowiednim preparatem. Najlepiej jest wykonać tę czynność dwukrotnie, chyba że producent wskazał inaczej. W przypadku nieregularnych powierzchni, warto wybrać do impregnacji pędzel lub natrysk. Zanim jednak weźmiesz się do tej pracy weź do ręki szczotkę i usuń nią nadmiar fugi.

 

Samodzielne przyklejanie płytek ceglanych – podsumowanie

Jakie wyzwania możesz napotkać podczas montażu płytek dekoracyjnych z ciętej cegły? To przede wszystkim monotonia pracy i konieczność dobrego rozplanowania rzędów cegieł. Bez cierpliwości i dokładności, rezultat może nie być zbyt przyjemny. Poza tym warto uważać na cegły i nie dopuścić do ich pękania. Chociaż w opinii niektórych rysy i pęknięcia nadają całości uroku.

Jeśli planujesz cegły na ścianie, przede wszystkim wybierz odpowiedniego producenta.

 

98-300 Wieluń

ul. Bartosza Głowackiego 3

Zadzwoń do nas